„Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu”
Audycja z udziałem Anny Dryblak
Serdecznie polecamy audycję z udziałem Anny Dryblak, poświęconą jej nowej książce „Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu”.
Fundacje klasztorów żeńskich w dobie Piastów – Dwójka – polskieradio.pl
U progu XIII wieku władzę na Śląsku obejmuje Henryk Brodaty i tworzy pierwszy dynastyczny klasztor żeński w Trzebnicy. Opactwo cysterek stanowiło fundację inauguracyjną jego władzy, nekropolię rodową, miejsce, w którym żyło i kształciło się wiele Piastówien, a na czele wspólnoty zasiadała opatka-przedstawicielka rodu.
Ośrodek w Trzebnicy stał się wzorem dla kolejnych założeń monastycznych przeznaczonych dla kobiet. W kolejnych latach obserwujemy tworzenie nowych klasztorów, zajmujących ważne miejsce w geografii sakralnej Piastów w Wielkopolsce, Małopolsce i na Śląsku, a także wielu mniejszych założeń, powoływanych do życia przez dynastów.
Tworzy się oryginalny model na ziemiach polskich – z jednej strony dynastia wychodzi naprzeciw współczesnym trendom i nurtom pobożności, ale z drugiej sięga po tradycyjny wzorzec żeńskiego klasztoru rodowego, wspierającego dynastię, której przedstawicielka stała na jego czele.
Ukształtowanie się tego modelu jest w dużej mierze efektem nowej sytuacji i wyzwań, przed jakimi stanęli Piastowie w dobie pogłębionego rozbicia w XIII wieku.